Dlouhá tiebreaková sobota

V sobotu jsme odehrály ligové derby ve Svitavách v netradičním čase místo sobotního oběda. Příjezd do haly nebyl úplně příjemný, většina týmu viděla ošklivý úraz svitavské hráčky v 2. lize, záchranku, doktory atd. Nic, co by člověk chtěl vidět před vlastním sportováním.

Před zápasem upozorňuji holky na to, že Svitavy nejsou kompletní, protože některá děvčata vypomáhají domácímu týmu žen v 2. lize. Že dnes bychom se měly soustředit na svůj výkon a zkusit urvat body. Ani náš tým ale není kompletní.  Domluvíme se na tvrdém servisu i útoku.

Jenže, trenér míní, hráčky mění. Servis je měkoučký a nebo vůbec nepodáme. Na síti se spíše trápíme a ani v poli nefungujeme, jak bychom měly. Přidává se i horší příjem a špatná obrana na síti a netrvá dlouho, soupeřky nás v prvním setu smlsnou jak malinu. Jsem rozzlobená, hráčkám jako by se vůbec nechtělo, jsme pomalé a hlavně na hřišti je hrobové ticho. Snažím se holky přimět alespoň k nějakému hernímu nadšení. Naštěstí druhý set začínáme dobrým servisem, končícím bud esem nebo míčem zadarmo z druhé strany sítě. Vytvoříme si slušný náskok, který se nám podaří podržet až do konce, kdy dobrý výkon podpoříme i dobrou obranou na síti. Je vyrovnáno, 1:1. Jenže to vypadá, že takto nám to stačí. Třetí set je jeden velký průšvih hlavně z hlediska příjmu. Rozjetou svitavskou mašinu se nám nedaří ani zbrzdit, nefunguje bohužel skoro nic. 14:25. Čtvrtý set je vyrovnaný, chvíli táhneme delší konec my, chvíli soupeřky. V koncovce ale musíme dotahovat. Děláme stále velké množství nevynucených chyb, především na servisu a při míčích, které nám soupeřky vrací zadarmo a my místo útoku po vlastním špatném příjmu se dostáváme do obrany a přehráváme lehký míč zpátky k soupeřkám. Naštěstí i soupeřky v koncovce herně kolabují a hodně vyrovnaný set se nám podaří vyhrát nejtěsnějším rozdílem.  Začátek tiebreaku je i přes mé varování tragický, prostě nepřijmeme, pokud ano, nepoložíme míč. Tento náskok se nám už v tak krátkém setu nepodaří zlikvidovat a po zásluze si z tohoto zápasu připisujeme jen bod.

Následuje hodinová pauza. Vím, že nás čeká těžší odveta. Svitavy jsou posílené nově příchozími hráčkami a hráčkami, které už zápas žen ukončily. My překvapivě nezahajujeme druhý zápas tak, jak jsme zvyklé, to znamená na pytel. Hra je vyrovnaná, ba dokonce náš tým má navrch. Dobrý servis, výborná hra v poli, zpestření útoku a set spěje k našemu vítězství. Jenže následuje opět pár nevynucených chyb a soupeřkám se podaří srovnat stav a my musíme své vítězství tvrdě vybojovat 25:23. Druhý set se nám vůbec nepovedl. Opět vinou špatného příjmu, planého servisu a nedobré náhry. Brzy je hotovo 13:25. Třetí i čtvrtý set je velmi vyrovnaný. Obě strany se předvádí v zákrocích v poli, my máme lepší obranu na síti, Svitavy lepší útok. Třetí set vyhráváme my, čtvrtý bohužel i přesto, že celý set vedeme a v koncovce máme navrch, nakonec opět po našich nevynucených chybách vyhrají Svitavy. Druhý tiebreak toho dne je na světě. Začínáme o mnoho lépe než ten první. Vedeme od začátku vlastně až skoro do konce. Potom přijde několik našich obrovských chyb, protihráčky dotáhnou a od stavu 14:14 začíná neskutečně dramatická bitva. Myslím, že my obě trenérky jsme byly blízko infarktu či mrtvici a náš tlak byl v tu chvíli v takových  výšinách, že byl neměřitelný. Chvíli se strachujeme my, chvíli Svitavy. Bohužel jsme to nakonec my, které postihne serie šílených minel v podobě totálně pokažených servisů, či nepochopitelného uhnutí hráčky před míčem a prohráváme i tento set netradičním tiebreakovým skore 20:22. Zápas končí bohužel v náš neprospěch.

Vidím obrovské zklamání v očích holek, i mě to moc mrzí, protože za bojovnost by si tento tým body opravdu zasloužil. V podstatě celý tým zaslouží pochvalu za předvedenou snahu, ale je třeba si uvědomit, že volejbal je kolektivní sport, a pokud se 9 hráček snaží na 120 procent a jen jedna jediná pouze na 50, může nás to pak stát takovéto cenné vítězství, které by nás určitě nakoplo k dalšímu zlepšování a dalším získaným bodům. Takovéto prohry bohužel na náladě nikomu nepřidají.

Pozitivní je, že v týmu vidím zlepšující se formu a pokud nám to vydrží, mohly bychom se konečně dočkat i vytouženého bodového zisku.

Hrály: D. Koukolová, M. Tobková, K. Součková, L. Pulkrábková, E. Sajdlová, P. Rejmanová, V. Fulíková, E. Ropková. M. Svobodová, V. Částková.