Český pohár juniorek má za sebou kvalifikaci

O víkendu 13.-14.října se uskutečnila v Hradci Králové kvalifikace do českého poháru juniorek. Protože jsme letos bez ligové soutěže, rozhodly jsme se hrát tuto kvalitní soutěž, aby holky v krajských soutěžích nezapomněly všechno, co se za ta léta v lize naučily. Kvalifikací projde pouze 24 z přihlášených týmů, které se potkají v následných 4 turnajích ve 3 výkonnostních osmičkách. Pro kvalifikaci se týmy rozdělily do dvou skupin na východ - Přerov a západ v Hradci Králové.

V Hradci Králové se potkalo 13 týmů kadetek a juniorek. My jedeme opět nekompletní, chybí 3 hráčky (Danča jede s anetibiotiky) a to už je výrazný zásek do sestavy. Ve skupině nás čeká domácí Slavia Hradec, Kometa Praha a Havlíčkův Brod.

Hned v prvním zápase narážíme na domácí hráčky. Náš tým opravdu nezačíná dobře. Vlastně i hodně špatně pokračuje. Nejde nám nic a nikomu. Ostatní trenéři nechápavě koukají, co jsme to za tým. Nutno říct, že první set je opravdu ostuda. Druhý set je sice aspon trošku lepší, ale na vítězství to rozhodně nestačí. Ani do druhého zápasu proti pražské Kometě nevstupujeme dobře. Vlastně opět velmi špatně. Velmi hratelné soupeřky si s námi dělají, co se jim zamane a my opět lehce prohrajeme. Změna naštěstí nastává už od dalšího setu. Začínáme pár dobrými servisy a konečně se chytneme. Začínáme útočit, hrát v poli a konečně hrajeme volejbal. Set si poměrně lehce ukořistíme pro sebe. V tiebreaku nenecháme nikoho na pochybách, kdo je z týmů lepší a připisujeme si první pohárové vítězství. Dál už sledujeme utkání Slávie s Kometou, které se odehrává uplně mimo naše představy, protože vítězství Komety by nám přidělalo značné komplikace v dalším dění turnaje. Slavie nakonec Kometu poráží a to nás možná uklidnuje, protože víme, že pokud už nebudeme dělat boty, vyhneme se poslední osmičce v příštím turnaji. Následuje nás souboj s Havlbrodem. Brod je jasný favorit, ale my můžeme hrát bez zábran a můžeme jen překvapit. A daří se nám to víc než dobře. Holky tento zápas odehrají neskutečné výměny, konečně je poznávám takové, jaké umí být. Bojovné, nepříjemné pro úplně všechny soupeřky. Úřadujeme především na servisu a v poli zvedáme ze  židlí diváky v tělocvičně. Vyhráváme 1. set. Druhý set se nám bohužel už tolik nedaří, ale pořád se hraje moc pěkný, útočný a bojovný volejbal. Jdeme do tiebreaku. Ten je v koncovce tak vypjatý, že trenérům vstávají všechny vlasy na hlavě. My ale hrajeme bez tlaku a nakonec se ukáže, že je to ta nejsprávnější věc. Vybojumeme neuvěřitelné míče a zaútočíme neuvěřitelné pecky. Po neskutečném boji vyhráváme i tiebreak. KONEČNĚ! Konečně vidím na holkách tu neskutečnou spontánní radost ze sportování a chut do dalších bojů.

Překvapivé druhé misto v základní skupině nás pošoupne do další meziskupiny se Střešovicemi a Novým Borem. Střešovice byly jasným favoritem celé kvalifikace a moc vyrovnaných utkání nesehrály. Ani s námi se dlouho nezdrží, rozdíl je obrovský nejen věkový ale hlavně silový. Prohráváme 2:0. Odjíždíme velmi pozdě domů do postelí, abychom se ráno opět vrátily hned na první kolo.

Čeká nás Nový Bor. Opět nezačínáme dobře. Opět spíme, neuděláme ani krok navíc, na naší půlce spadne vše, co přeletí od soupeřek sít. První set prohráváme pouze vlastními chybami. Pak se naštěstí dokážeme probudit a zbytek zápasu si už udržíme.

Druhé místo i v téhle skupině nám zaručuje jistotu druhé osmičky, ale také nás posouvá do potencionálních bojů o první osmičku dalšího turnaje. Čeká nás poslední skupina turnaje a zápasy s Libercem a Pardubicemi. Proti Liberci nastupujeme koncetrovaně, hrajeme bez větších chyb, takže zaslouženě vyhráváme 2:0. V posledním zápase víkendu se potkáváme s Pardubicemi. Soupeřem, který nás před 14 dny smetl z palubovky během krátké chvíle. Obrovská výšková převaha, proti které se náš malý tým horkotěžko prosazuje. Jenže tady se hraje od začátku. Opět holkám dávám jediný taktický pokyn. Hrejte uvolněně, nám o nic nejde. A ono to opět funguje. První set je až skoro do koncovky velmi vyrovnaný, a až v posledních bodech nám soupeřky utečou. Druhému setu ale už pro změnu kralujeme my. Hrajeme odvážně a kupíme body na počítadle. Soupeřky pod tlakem kupí chyby a pomohou nám set vyhrát. Jdeme do překvapivého tiebreaku. Tam už nedokážeme tak důrazně vzdorovat a bohužel prohráváme.

Až prohra v tiebreaku rozhodla o tom, že se nepodíváme do první osmičky. I tak je naše umístění v této sestavě rozhodně překvapivé a holky si zaslouží za předvedený výkon velkou pochvalu. Samy si dokázaly zhodnotit, že umí bojovat a že prohry v některých setech byly opravdu zbytečné. Nejdůležitější ale je, že volejbal je o víkendu opravdu bavil, jak se v hodnocení shodly. Taky se ukázalo, že mít 3 nahravačky není zbytečnost, ale super věc, protože každá si odehrála svá výborná utkání, kdy se zrovna nedařilo zbylým dvěma. Doufám, že příště (opět v Hradci Králové) bude náš tým už kompletní a v druhé osmičce předvedeme všechno, co umíme.

Hrály: V. Fulíková, M. Svobodová, P. Rejmanová, V. Částková, L. Pulkrábková, E. Vodehnalová, T. Kladivová, K. Vašková, D. Pravcová, A. Janecká