Skorospanilá jízda juniorek 2. kolem Českého poháru

Předvánoční přípravy a povinnosti mi sebraly všechen čas ( a taky nejen psaním článků živ je člověk :D), a tak report z předvánočního Českého poháru v H. Králové vychází až nyní. Týmem hýbaly nemoce a zranění a vlastně ještě v sobotu ráno 14.prosince jsem netušila, kdo bude moct nastoupit.

První zápas v opět promrzlé hale nastupujeme proti Turnovu. Soupeře známe z předešlého kola - skvělý útok, tvrdý servis, rezervy v poli. Jenže za nás opět nastupují Šípkové Růženky - slabý servis, na síti žádná sláva a v poli nic. Protihráčky hrají naopak velmi dobře v poli a naše nevýrazné útoky si v klidu zpracují a vrací nám zpátky úder, na který nejsme schopné reagovat. První set překvapivě prohrávváme a následuje probuzení....naštěstí. V druhém setu přeci jen přitlačíme na servisu a konečně se rozhýbeme v poli. Vítězíme poměrně přesvědčivě a jdeme do tiebreaku.  V něm bohužel oboustranně úřaduje rozhodčí a pokazí tak velmi pohledný volejbal. Nám to pomůže, dostaneme se do laufu a soupeřky už set rezignovaně dohrají. Vítězíme 2:1.

Začátek 2. zápasu překvapivě nestihnu. Šternberk naseká velmi rychle Přerovu v 1. skupině a na našem hřišti se jde hrát dřív než za avizovanou hodinu. Nastupujeme proti Poličce. Zápas, v kterém vždy o mnoho jde, vždyť derby a známé tváře. A každý tým chce ukázat, že je lepší. Holky mají isntrukce, jak hrát. Když přibíhám, vidím, že zápas je už v počátku a že holky samy vystřídaly Viky, která se při rozcvičení zranila. Než se přestrojím, zdálky sleduju, jak se našim holkám daří a Polička je ve velkých nesnázích. Přicházím s tím, že holky si set už v pohodě dohrají a získají důležitou výhru. Můj příchod ale neznamená nic dobrého, holky zřejmě znervózní, začínají kupit chyby a najednou je stav vyrovnaný a bohužel v koncovce dokážeme vyhraný set projet. Hm, Polička nám vrátila průběh setu z Prahy. Naštěstí se holky včas vrátí ke své hře a i přesto, že Poličku jsme si nechaly rozehrát, hrajeme velmi dobře především na servisu, kde holky dodržují taktické rady, konečně chytáme hráčky v poli a hlavně jsme připravené na známé ulívky. Napínavý druhý set si vyhrajeme pro sebe a jdeme do dalšího tiebreaku. Tam už se zlomené protihráčky vůbec nebrání, set odstojí a my si po zásluze připisujeme další důležitou výhru.

Čeká nás nováček skupiny, padající tým z B skupiny, pražská Benešovská. V pauze sleduju jejich hru a je jasné, že pokud soupeřky nepodceníme, nemůžeme prohrát. Holky k zápasu nastoupí zodpovědně, plní skvěle taktické pokyny a i přesto, že se v druhém setu po několika střídáních nevyhneme nevynuceným chybám, zápas v pohodě vyhrajeme 2:0.

V dalším zápase se potkáváme s libereckou Slávií, která postoupila z D skupiny. Protihráčky známe z minulé sezony. Družstvo je posílené a z mého pohledu udělalo obrovský herní pokrok. V loňském roce jsme s nimi ve všech zápasech hrály tiebreaky. S trenérem už se špičkujeme, kdo vyhraje tiebreak tentokrát. I přesto, že už hrajeme čtvrtý zápas, holky hrajou skvěle. Vyšší soupeřky k ničemu nepustí, opět velkou zásluhou dobře takticky zvládnutého servisu. Ten tentokrát podpoříme i dobrým polem a hlavně důrazným útokem. K tiebreaku tentokrát nedojde, holky si zaslouženě došly pro výhru 2:0.

Čeká nás poslední, pátý zápas dne. Neskutečná porce sportu a nás čeká opět důležitý a prestižní soupeř - Česká Třebová. Opět je třeba zapomenout na přátelství a na to, že některé z našich hráček jsou spoluhráčkami soupeřek, nastává opět tvrdý boj o každý bod. Na obou stranách je vidět, jak moc chtějí holky vyhrát. Turnaj má 2 hodiny zpoždění, je daleko po 19. hodině, i tak se na našem kurtu odhrává neskutečná bitva. První set je plný nádherného volejbalu. Náš tým hraje téměř bez chyby a jako trenér musím jen chválit, chválit, chválit. Hrajeme skvěle na všech postech, nemůžu mít žádných výtek. Precizní hrou dokážeme zpracovat těžké útoky, pomoct si a položit vítězné míče. První set vyzní pro nás a vyslouží si i pochvalu třebovského trenéra na naši předváděnou hru. V druhém setu už nám docházejí síly. Hra se vyrovnává, přibývá oboustranně chyb, i přesto se bojuje o každý míč. Tentokrát chybujeme méně a jako odměnu si odnášíme veledůležitou výhru 2:0.

Proč veledůležitou? Tabulka C skupiny se během sobotního turnaje zamotala neuvěřitelným způsobem, týmy jsou neskutečně vyrovnané a před nedělním pokračováním nemá nikdo nic jasné. Jen náš tým má potvrzeno, že i kdyby se mu neděle nevydařila, do horší skupiny spadnout nemůže. Ostatní týmy musí bojovat o bytí a nebytí každým dalším zápasem a bodem.

V neděli ráno si můžeme přispat, znamená to ale také, že na nás nevyjde k snídani čaj. Před námi je zápas s Mělníkem. Neznámý, ale ambiciozní soupeř, postupující z D skupiny, předvádějící ovšem krásný volejbal celou sobotu a horký aspirant na postup. Čekám náš klasický šnečí nedělní rozjezd. Chytnout se nemůže na liberu Kája, je na ní znát únava, a tak se v mnoha případech musíme obejít bez ní. V útoku se nedaří Ádě. Ač se nám začátek zápasu nedaří, dokážeme především opět díky dobře umístěnému servisu a výborné hře Věrči v poli protihráčky dotáhnout a důraznou hrou držet soupeřky z Mělníka pod tlakem. Díky tomu soupeřky omehí důrazný útok a my si první set připíšeme na své konto. Druhý set je mnohem dramatičtější. Od začátku sice vedeme, ale netrvá to dlouho. Začínáme kupit chyby a já musím mít vyjímečně o víkendu výtky k jednotlivým hráčkám Některé se rozhodly poddat se únavě a zápas si odstát. Jsem ráda, že si výtky berou k srdci a i když je to stojí určo mnoho sil a přemáhání, jejich snaha nakonec znamená, že dramatický set, kdy taháme za kratší konec provazu, dokážeme otočit ve vlastní prospěch a vyhrát. 2:0.

Tabulka se dál úspěšně zamotává a i když už to vypadá, že postup máme v kapse, nic není jisté, díky 2 sobotním tiebreakům. Čeká nás poslední soupeř, neznámé Ústí nad Labem, sestupující z druhé výkonnostní skupiny. V sobotu sleduju jejich hru. Týmu  se prudce nedaří, i když herně to holky zjevně umí. Až poslední večerní zápasy zahrají výborně a viditelně jim to dodá sebevědomí. Holky varuju před podceněním. Protihráčky na nás nastupují ve velkém stylu. Skvělým servisem,rychlým tvrdým útokem a velmi dobrým polem. Nedaří se nám přitáhnout servis tak, abychom mohly pořádně zaútočit a Ústí nás za to nekompromisně trestá. První set bohužel prohráváme. V druhém setu jsme naopak na koni my. Opět dobrým servisem, ale i pestrou hrou na síti  a dobrým polem dokážeme eliminovat důraz protihráček a lehce vyhrajeme 25:13. Jdeme do třetího víkendového tiebreaku, kdy musí holky z rezerv vytáhnout zbytky sil a koncentrace. Set je vyrovnaný a jsme to my, kdo musí být preciznější proti tvrdým servisům či útokům protihráček. Daří se nám to ale vcelku dobře a tím soupeřkám znepříjemňujeme každý míč, který chtějí položit. Set jde do nejtěsnější koncovky, v které jsme nakonec šťastnějsí my, 15:13, a jako jediný tým opanujeme turnaj bez prohry a zároveń dobře hrající Ústí posíláme do poslední výkonnostní skupiny.

Závěrečné hodnocení? Ač jsme nebyly kompletní, hodně nám pomohla zázračně uzdravená Áďa, která v sobotu byla téměř nelapitelná nad síti. Hodně nám pomohlo střídání nahravaček. Svůj nadstandardní výkon celý víkend opět předvedla především v poli Věrča a po dlouhé době se dařilo na síti a na servisu Terče. Zbytek týmu jen tvrdil muziku, nebyl nikdo, komu by se vyloženě nedařilo. Tým hrál opět spolu, pomáhaly jsme si a vyhrát jsme chtěly. Jako trenér nejvíc chválím holky, že si daly říct ke  všem taktickým pokynům,  především na servisu, který nám během víkendu přinesl opravdu hodně bodů.  Turnajem jsme,  i přes napínavé zápasy, prošly neohroženě a několikrát si vysloužily pochvalu od přihlížejících trenérů, rozhodčích a diváků za předvedenou hru. Postupujeme z prvního místa do druhé nejlepší skupiny, v které se v únoru budeme snažit získat co nejvíc zkušeností. Kam nás los zažene, zatím netušíme.

hrály: V. Fulíková, P. Rejmanová, E. Vodehnalová, K. Vašková, E. Ropková, A. Janecká, T. Kladivová, K. Rubková, D. Pravcová, V. Částková