Úspěšná kvalda do Českého poháru starších žákyň

O víkendu 28. - 29.9. 2013 nás čekala kvalifikace do Českého poháru starších žákyň. Přestože se "česká" část kvalifikace hrála v Hradci Králové, my jely bojovat do "moravské" skupiny do Bílovce. Do Českého poháru žákyň se přihlásilo 44 týmů z celé ČR.

Sobotní odjezd byl naplánován na 6 hodin z Litomyšle, vše klaplo a tak nic nebránilo spanilé jízdě do Bílovce. Ráno neráno holky místo pospávání v autě stihly probrat úplně vše :) Cesta rychle ubíhala, a tak jsme do Bílovce dorazily ještě s menší rezervou.

Moravská část kvalifikace byla rozdělena do 4 skupiny - skupiny A a C po 6 týmech a skupiny B a D po 5 týmech. Celkem tedy 22 týmů. Do 1. a 2. kola ale mohlo postoupit pouze  16 týmů. My byly přiděleny do skupiny A spolu s týmy: SŠK Bílovec, PVK Přerov, VK Prostějov B, Frenštát pod Radhoštěm,TJ Spartak Polička. Motivace byla veliká, protože bylo jisté, že 6. tým ve skupině si postup určitě nezajistí. Systém byl nastaven takto: 1. tým ze skupiny - jistý postup do 1. osmičky, 2. a 3. jistý postup, ale vzájemná baráž s týmy  z jiné skupiny - následně vítěz 1. osmička a poražený 2. osmička. 4. a 5. tým ve skupině baráž s jinou skupinou, vítěz postup do 2. osmičky a poražený končí.

Závěrečnou přípravu si s holkami odjezdila Maruška, a tak jsem byla zvědavá, jak se nám bude dařit. Pro většinu holek  premiéra na českém poháru a zároveň premiéra se mnou. Určitě jsem nechtěla Marušce udělat ostudu :) A jak se nám tedy dařilo?

Ráda bych napsala, že jsme do prvního zápasu skočily a bojovaly, ale lhala bych. První zápas proti Poličce a tolik nepřesností, chyb, ticho na hřišti...a hrozný strach....Naštěstí soupeř byl na podobné vlně, a tak volejbalu k vidění moc nebylo. Nakonec štěstí stálo při nás. První výhra. TJ Sokol Dolní Újezd - TJ Spartak Polička  2:0 (26:24, 25:13).

Ve druhém zápasu proti Prostějovu B bylo k vidění už více volejbalu. Holky jsem konečně začala poznávat. Sice jsme si ještě hodně zbytečně kazily, ale už jsme se začaly  zbavovat strachu. Konečné vítězství v tiebreaku bylo hodně vydřené. TJ Sokol Dolní Újezd - VK Prostějov B 2:1 (14:25, 25:22, 15:13).

Třetí zápas proti Frenštátu byl zřejmě nejjasnější průběhem. Holky zřejmě ještě hodně mlaďounké. První set jsme jim povolily pouze  4 body. Do druhého setu jsme prostřídaly a už jsme musely zase trochu přidat. Ale i přesto vítězství. TJ Sokol Dolní Újezd - Frenštát pod Radhoštěm  2:0 (25:4, 25:14).

Poslední sobotní zápas nás čekal proti domácím, Bílovci. Naše holky soupeřky již znaly a tak věděly, že každý uhraný bod se počítá. První set jsme ještě držely krok, druhý set byl již zcela v režii domácích. První prohra. TJ Sokol Dolní Újezd - ŠSK Bílovec 0:2 (15:25, 10:25)

V neděli nás čekal poslední soupeř z A skupiny tým Přerova. Přerov jako jediný tým porazil v tiebreaku Bílovec a pomýšlel na 1. místo ve skupině.  Druhý den turnaje a ještě první zápas....pro trenéry vždy zkouška nervů.... A tak jsme do zápasy skočily lépe než soupeř. Vedly jsme nebo při nejhorším držely krok se soupeřem.  Konečné skóre ukazovalo stav 25:21 pro nás. Druhý set ale už tak úspěšný nebyl. I když jsme hrály v hale, hodně nás potrápilo sluníčko - nejen na podání, ale i v hřišti. Bohužel. Holky se bohužel i vzdaly. A tak nezbylo než jít bojovat do tiebreaku. Ale soupeřky se rozhodly, že nám výhru nedají. Nás na začátku setu potrápil příjem, a pak jsme měly k soupeřkám již daleko. PVK Přerov - TJ Sokol Dolní Újezd 1:2(21:25, 25:11, 15:6).

V baráži o první osmičku nás nečekaně čekalo KP Brno A. Oproti sobotě posílené o 2 hráčky hrající extraligu kadetek a zároveň jedna je v uzší nominaci reprezentace kadetek. Holky už věděly, že opravdu o nic nejde. Jen si pěkně zahrát. Holky z KP v prvním ranním zápase prohrály nečekaně se Znojmem a tak nálada v týmu byla více než pochmurná. Možná i proto se dostávaly pomalu do hry. Naše holky byly rozhodnuté vzít jim alespoň set. Holky hrály krásný volejbal, dodržovaly taktické pokyny.... Stav 22:22. Dál jsme se bohužel už nedostaly a soupeřky set získaly. Druhý set byl už jasnou záležitostí "brňaček". Hodně nás trápila naskočená plachta. Nedařil se nám příjem, když jsme už příjmuly, nedařilo se dál...Podání bylo hodně nepříjemné. Zápas skončil výhrou pro KP Brno a tím jim zaručil postup do první osmičky. Nás poslal do osmičky druhé, kam výkonem zatím patříme.

Závěrečné hodnocení je kladné, uhrály jsme postup a to jsme chtěly. Naštěstí nám hrálo do karet i  dobré nalosování soupeřů. Přesto abychom se mohly rovnat se soupeři z první osmičky, musíme ještě zabrat. Hlavně každá sama u sebe. Sebedůvěra v sebe sama je důležitá... A strach na hřiště už vůbec nepatří. Ale věřím, že nejen turnaj od turnaje, ale i zápas od zápasu se bude jistota lepšit a strach se vytratí. Protože kdo se bojí, nejen že nesmí do lesa, ale na hřišti kazí....

Ráda bych poděkovala paní Kozákové, že celý turnaj absolvovala v Bílovci s námi.

Hráčky: Anička Vrabcová, Klára Součková, Eliška Sajdlová, Janča Kozáková, Viky Mihulková, Lucka Pulkrábková, Áďa Kopecká a Denča Koukolová

Další kolo ČP  bude o víkendu 2. - 3. 11. 2013. Kde se zatím neví. Rozdělení do osmiček je následující:

1. osmička: KCTM Vysočina, VK Prostějov A, PVK Přerov, VK Znojmo-Přímětice, ŠSK Bílovec, KP Brno A, TJ Svitavy, TJ Nový Jičín

2. osmička. SK UP Olomouc, TJ Sokol Dolní Újezd, VK Lanškroun, TJ Vrchlabí, Frýdek Místek, TJ SAVO Praha, TJ Ostrava, VSC Zlín

A takto viděla turnaj kapitánka Anička Vrabcová:

Odjížděli jsme brzy ráno v 6 hodin z Litomyšle. Cestou jsme zastavovali jednou na bezince , kde jsme si koupily něco k snídani. Když jsme přijeli tak jsme našly svoji šatnu převlékly se a šly na  hřiště. 1. zápas s Poličkou, kterou potkáváme skoro na každém turnaji, ale ještě jsme s ní nehrály.  Zápas sice nebyl nic moc, nehrály jsme úplný volejbal, chyběl nám pohyb a pozornost v poli. I přes to jsme vyhrály 2:0. 2. zápas to nebyl o nic lepší ale malé rozdíly už byly , vyhrály jsme 2:0. 3. zápas s malými  holčičkami, které teprve začínaly. Záleželo jen kolik chyb uděláme v poli a na podání , také jsme vyhrály 2:0.  4. zápas s domácím Bílovcem A který hrál ve Svitavách o 1. místo jsme braly jen tak že si pořádně zahrajeme. 1. set jsme i vedly a podařilo se nám byt s holkama celkem vyrovnaně . Prohrály jsme 0:2 . To byl náš poslední zápas první den. Šly jsme se navečeřet a pak na ubytování. Ubytování  na intru bylo celkem dobré , byla tam s námi Česká Třebová a Vysočina.

Druhý den jsme vstávaly o půl 7 a šly jsme na snídani a pak do haly. Hrály jsme poslední zápas ve skupině v Přerovem, který porazil i Bílovec . Hrály jsme pěkně a        podařilo se nám jim vzít první set, ale poté se holky rozehrály a my jsme to měli hodně těžké , ale i přes to jsme hrály pěkný volejbal. Poté nás čekal boj o to jestli budeme v první nebo v druhé osmičce , bylo velkým překvapením, že jsme hrály proti KP Brno, hrály jsme pěkný volejbal a v první setu to bylo celkem těsná 22:25, ale druhý set se holky rozehrály, věřili si více na podání a my se trápily s příjmem. Prohrály jsme 0:2.

Byl to krásný turnaj a jsme moc rády že jsme postoupily .