Hodnocení kvalifikace do 2. ligy žen

Po vítězství v krajské soutěži nás čekal vrchol sezóny, kvalifikace do 2. ligy ve Svitavách ve dnech 21. – 22. 4. V plné sestavě jsme v sobotu v 10:30 vyrazily k hale Na Střelnici, odhodlány bojovat o postup.

Měly jsme oproti dvěma dalším týmům z Havlíčkova Brodu a Českých Budějovic obrovskou výhodu spát ve vlastních postelích a cestovat z domu. Los nám hned na úvod přidělil statisticky nejsilnějšího soupeře, kterým byly domácí Svitavy, celek z 2. ligy. Atmosféra byla od prvního míče velmi napjatá. Domácí přišlo podpořit hodně fanoušků i s několika bubny a trubkami, které utichly až v neděli kolem poledne. Ačkoli se na tento den dlouho připravujete, atmosféru samotného kvalifikačního zápasu nenatrénujete a ať děláte, co děláte, nervozita vás svazuje. Většina z nás se zvládla aklimatizovat během prvního setu. Soupeř byl výborně připraven po stránce servisu. Nám se bohužel nedařilo splnit trenérovy pokyny na podání tak jako v soutěži. Soupeřky nám předvedly výbornou agresivní hru a ukázaly, že 2. liga je prostě úplně jinde než kraj. Prohra 3:0 (17,19,19).

Od 15 hodin jsme nastoupily k utkání s Havlíčkovým Brodem. Náš soupeř opět překvapil kvalitním servisem, čímž se pro nás zhoršila možnost útoku. V obraně v poli jsme byly vyrovnané. První set prohráváme 0:1. Vzápětí se nám po setech 1:1 a 2:1 podařilo zápas otočit. Nutno pochválit naše smečařky Aničku a Káťu, které na útoku hrály celý víkend úžasně. Ve chvíli, kdy jsme měly bojovat o 3 body, nás soupeřky přitlačily servisem a my nenacházely na jejich hru odpověď. Tento set byl pro nás obrovským zklamáním. V 5. setu jsme střídaly strany se ztrátou 5:8, věřily jsme, že set otočíme a ještě vyhrajeme. Daly jsme však jen 3 body. Soupeř nás hodně trápil z výšky tvrdým útokem ze středu. Po boji jsme tie-break prohrály a získaly 1 bod. Ještě ale nebylo nic ztraceno.

Za předpokladu, že České Budějovice porazíme v nedělním zápase 3:0 nebo 3:1 a Havlíčkův Brod prohraje se Svitavami, jsme mohly stále pomýšlet na postup. Z naší strany byl tento zápas nejpovedenější. Ačkoli jsme prohrály, zápas byl velmi vyrovnaný a obě družstva předvedla krásný volejbal. Po boji jsme 1. set prohrály o 2 body 24:26. Naše obrana i útok byly koncentrované, důležitý set rozhodla zkušenost protihráček. I 2. set hrajeme vyrovnaně, ale v koncovce nás soupeř poráží 22:25 a přicházíme o postupové naděje. Do 3. setu dal trenér příležitost všem hráčkám, aby si vyzkoušely atmosféru kvalifikace. Na kvalitního soupeře těžko nacházíme obranu a čestně prohráváme.

Hráčky opět ukázaly, že volejbal umí hrát, i pod tlakem. Letošní kvalifikace byla velmi vyrovnaná a vyhrál ten nejlepší. Svitavy vybojovaly udržení a postup z druhého místa České Budějovice. V kvalifikaci rozhodoval servis, který z naší strany nebyl tak efektivní, na smeči jsme konkurovat dokázaly. Všechny hráčky zaslouží pochvalu za vynikající hru, nic jsme soupeřkám nenechaly zadarmo a nutno dodat, že kvalitnější zápasy jsme si v letošní sezóně nezahrály. Ačkoli si odvážíme poslední místo, zápasy jsme si užily a naši bojovnost nám ještě teď připomíná nespočet modřin a odřenin. J

Velké díky patří trenérovi, panu Kusému, za lidský přístup a důvěru, bez kterých bychom nefungovaly, a zkušenosti, které nám už několikátou sezónu předává.

A na závěr celý tým děkuje za podporu fanouškům z řad rodičů, sourozenců, partnerů a nejbližších kamarádů, kteří nás přijeli podpořit a kteří nám fandí, i když zrovna nevyhráváme. J

Hrály: Verča, Lenča, Ivča, Marťa, Anička, Káťa, Štěpa, Lucka, Máca, Hanka

autor: trenér a kapitánka